* An English version of the announcement follows below.

 

Koronavirüs pandemisi nedeniyle Uluslararası İşbirliği Ofisi yüzyüze danışmanlığı minimum seviyede tutuyoruz. Bu sebeple ofis danışmanlarımıza ofise gelmeden telefon veya e-mail yolu ile ulaşmanız gerekmektedir. Lütfen aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz. Düzenlenecek olan çevrimiçi danışman toplantısı ile ilgili detayları aşağıda yer almaktadır. Bu toplantılarda açıklanacak olan veya bildiri metninde cevabı yer alan sorular cevaplanmayacaktır.

 

Öğrencilerin yerleştikleri okula gidebilmeleri için süreçleri DANIŞMANLARI tarafından başlatılacak olup kendilerine haber verilecektir. Yapmanız gereken detaylar ayrıntılı olarak web sitesinde, aşağıda yer alan linklerde ve bilgi notlarında yer almaktadır. Lütfen bunları okumadan önce süreç hakkında soru sormayınız.

 

1)      YERLEŞTİRME SONUÇLARI

 

2022 bütçe yılı Erasmus+ KA131 öğrenim programından yararlanmak üzere bir üniversiteye değişim yapmak üzere yerleştirilmiş olan öğrencilerin listesine (Link1); ve başvuran tüm öğrencilerin yerleştirme detaylarına (Liste1) aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir. Bu liste Erasmus+ KA131 hibe sonuç listesi değildir. EĞER LİNK1'DEKİ BAĞLANTIYA TIKLADIĞINIZDA "GİRİŞ YAPMAYA YETKİLİ DEĞİLSİNİZ" UYARISI ALIYORSANIZ BU HERHANGİ BİR TERCİHİNİZE YERLEŞEMEDİĞİNİZ ANLAMINA GELMEKTEDİR. DETAYLAR İÇİN LİSTE1'İ İNCELEMELİSİNİZ. LİSTE 1 YERLEŞTİRME İLE İLGİLİ TÜM DETAYLARI İÇERMEKTEDİR. LİNK 1'DE HERHANGİ BİR TERCİHİNE YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİN BİLGİLERİ YER ALMAKTADIR, LİSTE 1'DEN FARKLI BİLGİLER İÇERMEMEKTEDİR. 

 

HERHANGİ BİR ÜNİVERSİTEYE YERLEŞTİRİLEMEMİŞ ÖĞRENCİLER İÇİN YEDEK BİR BEKLEME LİSTESİ BULUNMAMAKTADIR. LİNK1'E GİRİŞ YAPAMAYAN ÖĞRENCİLER HERHANGİ BİR TERCİHİNE YERLEŞEMEMİŞTİR. BU ÖĞRENCİLERİN, YERLEŞEMEMESİ İLE İLGİLİ DETAYLARI VE DURUMLARINI LİSTE1 DEN KONTROL ETMELERİ GEREKMEKTEDİR. 

 

Link 1: https://sonuc-aciklama.metu.edu.tr/index.php?result_no=437

 

Liste 1: Buradan ulaşabilirsiniz 

 

 

Yeşil renk: Öğrencilerin tercih etmiş olduğu ve bölümü tarafından onaylanmış üniversiteleri belirtmektedir.

 

Mavi Renk: Öğrencilerin yerleştirilmiş oldukları tercihleri belirtmektedir.

 

Kırmızı Renk: Bölüm  yada program değişim koordinatörlerinin onay vermediği üniversite tercihlerini belirtmektedir.

 

Bölümlerin/programların onay vermeme nedenleri:

-       

30 ECTS krediniz kalmamış olmaması,

-       

Bazı bağlayıcı derslerin henüz alınmamış olması,

-       

Bazı bölümlerin 1. Sınıf öğrencilerinin Erasmus+ programına katılmasına izin vermemeleridir. (örn. Mimarlık, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, İşletme)

-       

Doktora öğrencilerinin belli dönemlerde Erasmus+ programına katılmasına izin verilmeyebilir. (Şartlar için sitede bulunan bilgilendirme notunu okuyunuz.)

-       

Bazı bölümler ayrı bir ortalama şartı koymaktadır. (Matematik Bölümü öğrencileri kendi bölüm sitelerinde de belirtildiği gibi 3.00 CGPA altında gidemezler)

-       

Makine Mühendisliği 1 ve 2. Sınıflara kendi sitelerinde yazan şartları koşmaktadır.

-       

Bazı bölümler öğrencinin özel durumuna göre (1 dersi almamış olması vs.) bazı tercihlerine kırmızı yakabilmektedir.

 

NEDEN (İSTEDİĞİM TERCİHİME) YERLEŞEMEDİM?

 

Liste 1’i detaylı inceleyiniz. Bazı üniversitelerin kontenjanları birden fazla bölüme açık olabilir veya bazı bölümlerin o kontenjanda önceliği olabilir. Yine bazı üniversitelerde Master ve Doktora öğrencileri önceliklendiriliyor olabilir. Bu yüzden Liste 1’i incelerken mutlaka sitemizde bulunan Partner Details (https://ico.metu.edu.tr/erasmus-eu-agreements-0) sekmesine bakmanızı öneririz.

 

Yerleştirme sonuçlarına itiraz etmek isteyen öğrenciler 10 Nisan 2022 tarihine kadar Uluslararası İş Birlikleri Ofisi'ne bir dilekçe yazarak e-mail yoluyla europeanmobility@metu.edu.tr adresine başvurabilirler. Dilekçede belirtilen e-posta iletişim adresine UIO tarafından 25 Nisan 2022 tarihine kadar geri dönüş yapılacaktır.

 

2)      HİBE MİKTARLARI

 

Bu sonuçlar, Avrupa’da bulunan ODTÜ’nün Erasmus+ programı üniversitelere yerleştirme sonucu olup Erasmus+ KA131 programı hibe sonuçları değildir. Bu yerleştirme sırasında Türkiye Ulusal Ajansı henüz ODTÜ’ye 2022-2023 dönemi için tahsis edilecek Erasmus+ KA131 programı toplam hibe miktarını açıklamamıştır. Kaç öğrenciye hibe verileceği kesin değildir. Bu nedenle, 2022-2023 Akademik Yılı Sonbahar döneminde yerleştiği üniversiteye gidecek öğrencilerin kaçının Erasmus+ hibesi alacağı kesin olmadığından dolayı, üniversitemize tahsis edilecek Erasmus+ hibelerinin öğrencilere ödenmesinde de gecikmeler yaşanabilecektir. Lütfen bu durumu göz önünde bulundurarak karşı üniversiteye gidip gitmeme tercihinizi yapınız veya karşı kuruma gitme tercihinizi 2022-2023 Akademik Yılı Bahar dönemine erteleyiniz.

 

3)      YERLEŞTİRME KRİTERLERİ

Yerleştirme, başvuran öğrencilerin dönemi, bölümü, toplam puanı, anlaşma kontenjanları ve bölümlerin akademik değerlendirmeleri dikkate alınarak yapılmıştır. Başvuran öğrencilerin toplam (overall) puanı aşağıdaki şekilde hesaplanmıştır:

 

Erasmus+ yerleştirmeleri %50 CGPA ve %50 Dil puanı dikkate alınarak yapılmaktadır.

Ancak öğrencinin ağırlıklı not ortalaması belirlenirken, kümülatif not ortalaması (CGPA), kendi bölümündeki ve dönemindeki diğer öğrencilerin kümülatif not ortalamasına oranlanır. Örnek:

Öğrencinin Erasmus İngilizce Yeterlik Sınavı: 80

Öğrencinin not ortalaması: 3.15

İlgili bölümün ve dönemin öğrencilerinin CPGA: 2.89

Oran: 3.15/2.89 = 1.09

25*+1.09=26.09

Erasmus başvurusu icin kullanılacak puan : 3.15x26.09 = 82.18 olarak belirlenir.

Overall Puan= ( 82.18*0.5) + ( 80*0.5)=  81.09

*%50 ortalama almak için kullanılan not dönüştürme katsayısı=25

 

Ayrica, Turkiye Ulusal Ajansi'nin belirlediği program kurallari gereği;

·      

Daha önce aynı öğrenim seviyesinde Erasmus programından (öğrenim ve/veya staj) yararlandığını beyan etmiş olan öğrencilerin “overall” puanlarından her bir katılım için 10 puan kesinti yapılmıştır

·      

2022-2023 Akademik Yılı için Erasmus Staj programına da başvuru yapmış ve önceliğini Erasmus Staj programına vermiş olan öğrencilerden 10 puan kesinti yapılmıştır.

·      

2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında hakkında koruma kararı olan öğrencilere 10 puan eklenmiştir.

·      

Engelliliği belgeleyen geçerli belgesini başvuru sistemine yükleyen öğrencilerin “overall” puanları 10 puan artırılmıştır.

·      

Şehit ve Gazi yakınlığı belgesini başvuru sistemine yüklemiş olan  öğrencilerin “overall” puanları ise 15 puan arttırılmıştır.

 

4)      YERLEŞTİRME SONRASI SÜREÇ

Hem hibeli hem hibesiz öğrenciler için aşağıda anlatılan tüm işlemler zorunludur!!

·      

Öğrencilerin ilk aşamada yapması gereken işlemler https://drive.google.com/file/d/1dhOU-c8eBmm8HSw63IvS0Ju7mP6Lv8SS/view?u...linkindeki kısa videoda anlatılmıştır.

·      

Ayrıca süreç ile ilgili bilgiler yine https://prezi.com/wyzhs0108io3/erasmus-sureci-yapilmasi-gerekenler/?utm_... linkindeki sunumda anlatılmıştır.

·      

Genel bilgilendirmelere Erasmus Giden Öğrenci Bilgi Notu ‘ndan ulaşabilirsiniz.

 

** PROGRAMA YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN SÜREÇ İLE İLGİLİ OLARAK DÜZENLENMİŞ OLAN ONLİNE DANIŞMAN TOPLANTISI ZOOM VİDEO KAYIDINA AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNNİZ. 

DANIŞMAN TOPLANTISI VİDEO KAYDI: https://zoom.us/rec/share/Z8x7_XLp1G_6kWj13-miWjH8GfzSdxVF_cUzrkZZ24SRFzLJcgi2PK2iY-4MDag.KtyzXupEw5ACGk-q

Passcode: 438Yi8%v

 

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin yerleştikleri üniversitelerde değişiklik yapılması mümkün değildir

 

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR !!!

1) Erasmus+ KA131 programı kapsamında (Learning Agreement (LA) Before the Mobility) en az 30 ECTS almak zorunludur. Erasmus+ KA131 programı sonunda, başlangıçta alınmış olan 30 ECTS’den az 20 ECTS krediden başarılı olmayan öğrencilerin toplam hibelerinin %20’si ödenmez.

2) Erasmus+ KA131 programı dönüşünde karşı üniversitede alınan derslerden başarılı olunan derslerin ODTÜ’de saydırılması zorunludur.

3) Yerleştirilmiş olduğunuz üniversitenin başvurusuna ilişkin ders seçimi, eğitim dili, ECTS kredileri gibi detayları ilgili üniversitelerin web sayfalarından kontrol ediniz. Yerleştirildiğiniz üniversite ile anlaşmamız olması; bu üniversitenin eğitim dilinin İngilizce olduğu anlamına gelmemektedir.

Program kuralları gereği Erasmus+ KA131 öğrenim programına katılmaktan vazgeçmiş olan öğrencilerin kararlarını mümkün olan en kısa sürede ofis danışmanlarına bildirmeleri GEREKMEKTEDİR. Bunun için son tarih 30 Nisan 2022’dir. Bu tarihten sonra çekildiğini bildirenlerden sonraki sene için 10 puan kesilecektir.

Başvuru sırasında seçmiş olduğu dönem tercihini değiştirmek isteyen öğrencilerin 15 Nisan 2022 tarihine kadar UİO danışmanlarına bildirmeleri gerekmektedir.

 

DANIŞMAN İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Eren Aslıhak (Öğrenci Danışmanı): +90 312 210 7177, aslihak@metu.edu.tr

Ummahan Çataloğlu (Öğrenci Danışmanı): +90 312 210 3499, ummahan@metu.edu.tr

Cansu Bolgül (Öğrenci Danışmanı): +90 312 210 7069, cbolgul@metu.edu.tr

Yasin Altun (Öğrenci Danışmanı): +90 312 210 7072, yaltun@metu.edu.tr

Tuana Bıldırcın (Öğrenci Danışmanı): +90 312 210 7178 tuana@metu.edu.tr

Eray Canlar (Öğrenci Danışmanı): +90 312 210 7070 ecanlar@metu.edu.tr

Işıl Tipioğlu (Öğrenci Danışmanı ): +90 312 210 210 7179, isilt@metu.edu.tr

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ENGLISH VERSION:

 

Dear Prospective Erasmus+ Students,

Due to the coronavirus pandemic, the International Cooperation Office wants to minimize face-to-face meetings. For this reason, you should reach our office consultants by phone or e-mail before coming to the office. Please read this first and follow the online meetings. The questions that are answered in this document and will be answered during the online meetings will not be answered by e-mails!!!

 

1)      SELECTION RESULTS 

Placement results (Link 1) and the detailed list (List 1) for 2022 can be found below:

IF YOU GET THE MESSAGE "YOU ARE NOT AUTHORIZED TO ENTER" WHEN YOU CLICK ON THE LINK, IT MEANS YOU ARE NOT PLACED ANY OF YOUR PREFEENCES

(EXCEPT FOR INTERNATIONAL STUDENTS: INTERNATIONAL STUDENTS WHO DO NOT HAVE E-DEVLET PASSWORD SHOULD EXAMINE LIST 1). 

 

Link 1: https://sonuc-aciklama.metu.edu.tr/index.php?result_no=437

 

Liste 1: Click here

 

The details of Link 1 is given below: 

 

Green: Indicates students’ choices.

Blue: Indicates students’ placements.

Red: Indicates the choices that are not approved by the department.

 

If you would like to object to selection results, you should email a scanned petition to International Cooperations Office (europeanmobility@metu.edu.tr) until April 10, 2022. ICO will respond to the petition until April  25, 2022  thorugh the e-mail address indicated in the petition.

 

2)      GRANT RESULTS 

These results are only the placement to a university in Europe and do not reflect the Eramus+ KA131 program grant. The Turkish National Agency has not yet announced the amount of grant to be allocated to METU for the 2022-2023 period. The number of students who is entitled to receive grants will be  determined according to the amount of the budget allocated to our university by the Turkish National Agency. This may cause some delays for granted students of Fall semester. The number of Erasmus+ grantees will be announced later. You can consider postponing your mobility period to Spring semester of 2022-2023 Academic Year.

 

3)      SELECTION CRITERIA

Students’ department, overall grade and agreement quotas and agreement specifications (Agreement details) as well as academic assessment of the departments have been taken into consideration during the selection process. Overall scores were calculated as follows:

 

According to the regulations of the Turkish National Agency, 50% of CGPA and 50% of the English language test score are taken into account in electing prospective Erasmus students. Besides, before calculating the 50% of the CGPA, a coefficient is applied on the CGPA according to the applicants' department and semester information as below:

 

Student English Proficency Score: 80

Student CGPA: 3.15

CGPA of the related department's students in the same semester with the applicant: 2.89

Ratio: 3.15/2.89 = 1.09

25*+1.09=26.09

Erasmus application score: 3.15x26.09 = 82.18

Overall Score of the Student: ( 82.18*0.5) + ( 80*0.5)=  81.09

*the convergent factor to calculate 50% of the CGPA = 25

 

Besides, based on rules established by Turkish National Agency:

·      

10 points was be decreased from the overall score of the students for each participation of the Erasmus KA103/ Erasmus Traineeship in the same study cycle.

·      

The students who apply for both Erasmus student and traineeship mobility was expected to give priority to one of their choices. The preference was indicated during the online application. 10 points was decreased from the choice that was not prioritized.

·      

15 points was added to the overall score of the students who are  the childrens of martyries and veterans. The proving documents must be submitted to the online application system during the application period.

·      

10 points was added to the overall score of students with disabilities. The proving documents must be submitted to the online application system during the application period.

·      

10 points was added to the overall score of the students who are who have been under protection by 2828  Social Services Law. The proving documents must be submitted to the online application system during the application period. 

 

4) PROCEDURES AFTER SELECTİON:

The following procedures are  compulsory for all students regardless of Erasmus+ with or without grant !!!

You can watch the short video about the procedures: https://drive.google.com/file/d/1dhOU-c8eBmm8HSw63IvS0Ju7mP6Lv8SS/view?u...

You can also check the presentation about the procedures: https://prezi.com/wyzhs0108io3/erasmus-sureci-yapilmasi-gerekenler/?utm_campaign=share&utm_medium=copy

You can find detailed information  Information Form: https://drive.google.com/file/d/1mm8hVMfvpwSIkuxjKgdzog0fZj0H0Egj/view?u...

 

ONLINE INFORMATION SESSION ZOOM RECORDİNG CAN BE FOUND BELOW:

https://zoom.us/rec/share/Z8x7_XLp1G_6kWj13-miWjH8GfzSdxVF_cUzrkZZ24SRFzLJcgi2PK2iY-4MDag.KtyzXupEw5ACGk-q

Passcode: 438Yi8%v

Each student will have an advisor in International Cooperation Office (UİO). The contact information of the advisors can be found below:

 

For 2022 results, is not possible to change the university you are placed. 

 

IMPORTANT NOTICE!!!

 

1) According to Erasmus+ KA131 program rules(Learning Agreement Before (LA) Before the Mobility) you are expected to take 30 ECTS courses . After the program, if the students cannot be successful from at least 20 ECTS credits out of 30, 20% of their grant will not be paid.

2) The courses completed successfully in the host university must be recognized in METU after return.

3)Please check the websites of the universities you have been placed. Having a bilateral agreement between METU and host university doesn’t necessarily guarantee that you will be able to find courses offered in English. So, you are responsible for checking the deadlines, offered courses, ECTS credits in advance.

 

Students who would like to withdraw from the programme should also immediately inform their ICO advisors of their withdrawal decision. The deadline for withdrawal is 30 April 2022. The students who withdraw after this date will have 10 points deducted for their applications the next year.

 

Students who would like to change their semester preferences indicated during the application  should also immediately inform their ICO advisors until 15 April 2022.

 

ADVISOR CONTACT DETAILS: 

Eren Aslıhak, M.S. (Student Advisor): +90 312 210 7177, aslihak@metu.edu.tr

Ummahan Çataloğlu (Student Advisor): +90 312 210 3499, ummahan@metu.edu.tr

Cansu Bolgül (Student Advisor): +90 312 210 7069, cbolgul@metu.edu.tr

Yasin Altun, (Student Advisor): +90 312 210 7072, yaltun@metu.edu.tr

Tuana Bıldırcın (Student Advisor): +90 312 210 7178 tuana@metu.edu.tr

Eray Canlar (Student Advisor): +90 312 210 7070 ecanlar@metu.edu.tr

Işıl Tipioğlu. (Student Advisor): +90 312 210 210 7179, isilt@metu.edu.tr