DATE: 04/04/2024

* An English version of the announcement follows below.

 

Lütfen aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz. Ofisimizden sizlere atanacak danışmanlarınız sizlerle e-posta yoluyla iletişime geçecektir.

Öğrencilerin yerleştikleri okula gidebilmeleri için süreçleri DANIŞMANLARI tarafından başlatılacak olup kendilerine haber verilecektir. Yapmanız gereken detaylar ayrıntılı olarak web sitesinde, aşağıda yer alan linklerde ve bilgi notlarında yer almaktadır. Lütfen bunları okumadan önce süreç hakkında soru sormayınız.

 

 

1)      YERLEŞTİRME SONUÇLARI

 

2024 bütçe yılı Erasmus+ KA131 öğrenim programından yararlanmak üzere bir üniversiteye değişim yapmak üzere yerleştirilmiş olan öğrencilerin listesine (Liste1); ve başvuran tüm öğrencilerin yerleştirme detaylarına (Liste2) aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir. Bu liste Erasmus+ KA131 öğrenim hareketliliği hibe sonuç listesi değildir. EĞER Liste2'de “Sonuç” sütununu boş görüyorsanız bu herhangi bir tercihinize yerleşemediğiniz anlamına gelmektedir. Yerleşen öğrenciler yerleştikleri tercih detaylar için Liste1'i incelemelidir. Herhangi bir üniversiteye yerleştirilememiş öğrenciler için yedek bir bekleme listesi bulunmamaktadır. Sadece “Tamamlanmış” durumdaki başvurular değerlendirmeye alınmıştır.  

İlgili listeler kesin sonuç listeleri DEĞİLDİR. Yerleştirme sonuçları ODTÜ bölüm Erasmus koordinatörlerinin incelemesi için iletilmiş olup, akademik açıdan katılımı uygun bulunmayan öğrencilerin başvuruları reddedilebilecektir. Kesin sonuç listesi, ilgili kontroller tamamlanıp aşağıda belirtilen resmi itiraz süreci sonlandıktan sonra ayrıca duyurulacaktır.

 

Liste 1 (Yerleşen öğrenciler): Buradan ulaşabilirsiniz

 

Liste 2 (Tüm Başvurular): Buradan ulaşabilirsiniz

 

NEDEN (İSTEDİĞİM TERCİHİME) YERLEŞEMEDİM?

 

Bazı üniversitelerin kontenjanları birden fazla bölüme açık olabilir veya bazı bölümlerin o kontenjanda önceliği olabilir. Yine bazı üniversitelerde belli öğrenim seviyeleri (Master ve Doktora öğrencileri gibi) önceliklendiriliyor olabilir. Bu yüzden Liste 1’i incelerken mutlaka sitemizde bulunan Anlaşma listemizi inceleyiniz (https://ico.metu.edu.tr/erasmus-eu-agreements-0).

 

Yerleştirme sonuçlarına itiraz etmek isteyen öğrenciler 12 Nisan 2024 tarihine kadar Uluslararası İş Birlikleri Ofisi'ne bir dilekçe yazarak e-mail yoluyla europeanmobility@metu.edu.tr adresine başvurabilirler. Dilekçede belirtilen e-posta iletişim adresine UIO tarafından 30 Nisan 2024 tarihine kadar geri dönüş yapılacaktır.

 

2)      HİBE MİKTARLARI

 

Bu sonuçlar, Avrupa’da bulunan ODTÜ’nün Erasmus+ programı partneri olan üniversitelere yerleştirme sonucu olup Erasmus+ KA131 öğrenim hareketliliği programı hibe sonuçları değildir. Bu yerleştirme sırasında Türkiye Ulusal Ajansı henüz ODTÜ’ye 2024-2025 dönemi için tahsis edilecek Erasmus+ KA131 programı toplam hibe miktarını açıklamamıştır. Kaç öğrenciye hibe verileceği kesin değildir. Bu nedenle, 2024-2025 Akademik Yılı Sonbahar döneminde yerleştiği üniversiteye gidecek öğrencilerin kaçının Erasmus+ hibesi alacağı kesin olmadığından dolayı, üniversitemize tahsis edilecek Erasmus+ hibelerinin öğrencilere ödenmesinde de gecikmeler yaşanabilecektir. Lütfen bu durumu göz önünde bulundurarak karşı üniversiteye gidip gitmeme tercihinizi yapınız veya karşı kuruma gitme tercihinizi 2024-2025 Akademik Yılı Bahar dönemine erteleyiniz.

 

3)      YERLEŞTİRME KRİTERLERİ

Yerleştirme, başvuran öğrencilerin dönemi, bölümü, toplam puanı, anlaşma kontenjanları ve bölümlerin akademik değerlendirmeleri dikkate alınarak yapılmıştır. Başvuran öğrencilerin toplam (overall) puanı aşağıdaki şekilde hesaplanmıştır:

 

Erasmus+ yerleştirmeleri %50 CGPA ve %50 Dil puanı dikkate alınarak yapılmaktadır.

Ancak öğrencinin ağırlıklı not ortalaması belirlenirken, kümülatif not ortalaması (CGPA), kendi bölümündeki ve dönemindeki diğer öğrencilerin kümülatif not ortalamasına oranlanır. Örnek:

Öğrencinin Erasmus İngilizce Yeterlik Sınavı: 80

Öğrencinin not ortalaması: 3.15

İlgili bölümün ve dönemin öğrencilerinin CPGA: 2.89

Oran: 3.15/2.89 = 1.09

25*+1.09=26.09

Erasmus başvurusu icin kullanılacak puan : 3.15x26.09 = 82.18 olarak belirlenir.

Overall Puan= ( 82.18*0.5) + ( 80*0.5)=  81.09

*%50 ortalama almak için kullanılan not dönüştürme katsayısı=25

 

Ayrica, Turkiye Ulusal Ajansi'nin belirlediği program kurallari gereği;

- Şehit ve gazi çocuğu olan öğrencilerin genel puanına 15 puan eklenmiştir.

- Engelli öğrencilerin genel puanına 10 puan eklenmiştir

.- 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında koruma altında olan öğrencilerin genel puanına 10 puan eklenmiştir.

- Kendisi veya birinci derece yakını AFAD'dan yardım alan öğrencilerin genel puanına 10 puan eklenmiştir.

- Uluslararası öğrencilerden vatandaşı oldukları ülkeler için başvuru yapanların genel notundan 10 puan düşülmüştür.

- Erasmus KA103/131 Hareketlilik programlarına her bir katılım için (öğrenim veya staj için) öğrencilerin genel puanından 10 puan düşülmüştür.

- Hem Erasmus öğrenci hem de staj hareketliliğine başvuran öğrencilerden tercihlerinden birine öncelik vermeleri beklenecektir. Tercih online başvuru sırasında belirtilmiştir. Öncelik verilmeyen tercihten 10 puan düşülmüştür.

 

4)      YERLEŞTİRME SONRASI SÜREÇ

Hem hibeli hem hibesiz öğrenciler için aşağıda anlatılan tüm işlemler zorunludur!!

·      Öğrencilerin ilk aşamada yapması gereken işlemler https://drive.google.com/file/d/1dhOU-c8eBmm8HSw63IvS0Ju7mP6Lv8SS/view?u...linkindeki kısa videoda anlatılmıştır.

·   Süreç ile ilgili genel bilgilendirmelere Erasmus Giden Öğrenci Bilgi Notu ‘ndan ulaşabilirsiniz.

 ·Ayrıca süreç ile ilgili bilgiler yine https://prezi.com/wyzhs0108io3/erasmus-sureci-yapilmasi-gerekenler/?utm_... linkindeki sunumda anlatılmıştır.

 

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin yerleştikleri üniversitelerde değişiklik yapılması mümkün değildir. 

 

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR !!!

1) Erasmus+ KA131 programı kapsamında (Learning Agreement (LA) Before the Mobility) en az 30 ECTS almak zorunludur. Erasmus+ KA131 programı sonunda, başlangıçta alınmış olan 30 ECTS’den az 20 ECTS krediden başarılı olmayan hibeli öğrencilerin toplam hibelerinin %20’si ödenmez.

2) Erasmus+ KA131 programı dönüşünde karşı üniversitede alınan derslerden başarılı olunan derslerin ODTÜ’de saydırılması zorunludur.

3) Yerleştirilmiş olduğunuz üniversitenin başvurusuna ilişkin ders seçimi, eğitim dili, ECTS kredileri gibi detayları ilgili üniversitelerin web sayfalarından kontrol ediniz. Yerleştirildiğiniz üniversite ile anlaşmamız olması; bu üniversitenin eğitim dilinin İngilizce olduğu anlamına gelmemektedir.

Program kuralları gereği Erasmus+ KA131 öğrenim programına katılmaktan vazgeçmiş olan öğrencilerin kararlarını mümkün olan en kısa sürede ofis danışmanlarına bildirmeleri GEREKMEKTEDİR. Bunun için son tarih 31 Temmuz 2024’tür. Bu tarihten sonra çekildiğini bildirenlerden sonraki sene için 10 puan kesilecektir.

Başvuru sırasında seçmiş olduğu dönem tercihini değiştirmek isteyen öğrencilerin 12 Nisan 2024 tarihine kadar europeanmobility@metu.edu.tr adresine taleplerini bildirmeleri gerekmektedir. Dönem tercihi Bir Akademik Yıl olan öğrencilerin dönem uzatma talepleri kurumların karşılıklı onayına tabidir. Uzatılan dönemin hibelendirilmesi mümkün değildir. 

 

DANIŞMAN İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Nur Seda Temur: +90 312 210 7177, nurtemur@metu.edu.tr  

Işıl Tipioğlu: +90 312 210 210 7179, isilt@metu.edu.tr

Naz Çetin: +90 312 210 7096, nazc@metu.edu.tr  

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ENGLISH VERSION:

 

Dear Prospective Erasmus+ Students,

Please read this first and follow the online meetings. The questions that are answered in this document and the online meetings will not be answered by e-mails!!!

 

1)      SELECTION RESULTS 

Placement results (List 1) and the detailed list (List 2) for 2023 can be found below:

IF YOU SEE BLANK FOR THE COLUMN “Sonuç” IN THE LIST 2, IT MEANS YOU ARE NOT PLACED TO ANY OF YOUR PREFERENCES. ONLY THE COMPLETED “Tamamlanmış” APPLICATIONS WERE EVALUTED.

 

List 1 (placement): Click here

 

List 2 (all applications): Click here   

 

If you would like to object to the selection results, you should email a scanned petition to International Cooperations Office (europeanmobility@metu.edu.tr) until April 12, 2024. ICO will respond to the petition until April 30, 2024 through the e-mail address indicated in the petition.

The list is NOT the final result list. The placement results have been forwarded for review by METU departmental Erasmus coordinators and the applications of students who are not academically eligible to participate may be rejected. The final result list will be announced separately after the relevant checks are completed and the official appeal process specified below is finalized.

 

2)      GRANT RESULTS 

These results are only the placement to a partner university in Europe and do not reflect the Eramus+ KA131 program grant allocation results. The Turkish National Agency has not yet announced the amount of grant to be allocated to METU for the 2024-2025 academic year. The number of students who is entitled to receive grants will be determined according to the amount of the overall budget allocated to our university by the Turkish National Agency. This may cause some delays for granted students of Fall semester. The number of Erasmus+ grantees will be announced later. For these reasons, you can consider postponing your mobility period to Spring semester of 2024-2025 Academic Year.

 

3)      SELECTION CRITERIA

Students’ department, overall grade and agreement quotas and agreement specifications (Agreement details) as well as academic assessment of the departments have been taken into consideration during the selection process. Overall scores were calculated as follows:

 

According to the regulations of the Turkish National Agency, 50% of CGPA and 50% of the English language test score are taken into account in electing prospective Erasmus students. Besides, before calculating the 50% of the CGPA, a coefficient is applied on the CGPA according to the applicants' department and semester information as below:

 

Student English Proficency Score: 80

Student CGPA: 3.15

CGPA of the related department's students in the same semester with the applicant: 2.89

Ratio: 3.15/2.89 = 1.09

25*+1.09=26.09

Erasmus application score: 3.15x26.09 = 82.18

Overall Score of the Student: ( 82.18*0.5) + ( 80*0.5)=  81.09

*the convergent factor to calculate 50% of the CGPA = 25

 

Besides, based on rules established by Turkish National Agency:

-  15 points was added to the overall score of the students who are the children of martyries and veterans.

-  10 points was added to the overall score of students with disabilities.

-  10 points was added to the overall score of the students who are who have been under protection by 2828 Social Services Law.

10 points was added to the overall score of the students who themselves or their first-degree relatives receive aid from AFAD.

- 10 point was deduced from the overall grade of those international students who apply for the countries that they have their citizenships.

-  10 points was decreased from the overall score of the students for each participation of the Erasmus KA103/131 Mobility programs (either for studies or traineeships).

- The students who apply for both Erasmus student and traineeship mobility were expected to give priority to one of their choices. The preference was indicated during the online application. 10 points were decreased from the choice that was not prioritized.

 

4) PROCEDURES AFTER SELECTION:

The following procedures are compulsory for all students regardless of Erasmus+ with or without a grant !!!

-You can watch the short video about the procedures: https://drive.google.com/file/d/1dhOU-c8eBmm8HSw63IvS0Ju7mP6Lv8SS/view?u...

-You can find detailed Information Form: click here

-You can also check the presentation about the procedures: https://prezi.com/wyzhs0108io3/erasmus-sureci-yapilmasi-gerekenler/?utm_campaign=share&utm_medium=copy

 

Each student will have an advisor in International Cooperation Office (UİO). Your advisor will get in contact with you through e-mail.

 

For 2024-2025 results, it is not possible to change the university you are placed. 

 

IMPORTANT NOTICE!!!

 

1) According to Erasmus+ KA131 program rules(Learning Agreement Before (LA) Before the Mobility) you are expected to take 30 ECTS courses. After the program, if the granted students cannot be successful from at least 20 ECTS credits out of 30 ECTS, 20% of their grant will not be paid.

2) The courses completed successfully in the host university must be recognized in METU after return.

3)Please check the websites of the universities you have been placed. Having a bilateral agreement between METU and host university doesn’t necessarily guarantee that you will be able to find courses offered in English. So, you are responsible for checking the deadlines, offered courses, ECTS credits in advance.

 

Students who would like to withdraw from the programme should also immediately inform their ICO advisors of their withdrawal decision. The deadline for withdrawal is 31 July 2024. The students who withdraw after this date will have 10 points deducted for their applications the next year.

 

Students who would like to change their semester preferences indicated during the application  should also immediately inform their ICO advisors until April 12,2024. The students with Academic Year semester choice should note that the extension of Erasmus mobility depends on the mutual agreement of related universities. For granted students, no grant payment can be made for the extended semester. 

 

ADVISOR CONTACT DETAILS: 

Nur Seda Temur: +90 312 210 7177, nurtemur@metu.edu.tr  

Işıl Tipioğlu: +90 312 210 210 7179, isilt@metu.edu.tr

Naz Çetin: +90 312 210 7096, nazc@metu.edu.tr  

Burcu Akpınar: +90 312 210 7180, akkol@metu.edu.tr